Inhalacja za pomocą ustnika czy poprzez zastosowanie maseczki – które rozwiązanie jest lepsze? Ostateczna decyzja, zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym wybierzesz odpowiednią metodę inhalacji.
Konsultacja: lek. Katarzyna Banaszczyk, internista, pulmonolog
W procesie przewlekłego leczenia inhalacyjnego istotny jest wiek pacjenta. Według zaleceń, u dzieci starszych 4+, dedykowaną metodą jest zastosowanie ustnika. Nastolatkom i osobom dorosłym również zaleca się stosowanie tego sposobu inhalacji. Jest on bowiem bardziej komfortowy, zmniejsza także ryzyko dostania się substancji do nosa czy oczu, a co za tym idzie – zmniejsza straty podawanego leku.
Natomiast dzieci poniżej 4. roku życia powinny mieć podawane leki za pomocą komory inhalacyjnej z maseczką twarzową. Na tym etapie rozwoju maluch zwykle nie potrafi jeszcze korzystać z ustnika, przez co leki mogą nie zostać podane w efektywny sposób.
Metoda inhalacji a problemy zdrowotne
Sposób inhalacji jest także zależny od tego, co dolega pacjentowi.
W przypadku, gdy korzystasz z ustnika, oddychaj przez usta, a nie przez nos. Wdech należy wykonywać za pomocą ust, natomiast wydech – nosem. Najlepiej jest umieścić ustnik pomiędzy zębami i objąć go ustami, a przy tym spokojnie oddychać.
Z kolei podczas podawania leku przez maseczkę bardzo istotne jest zadbanie o szczegóły, tzn. maseczka powinna bardzo szczelnie obejmować nos i usta. Jak pokazują badania, odsunięcie maseczki na 1 cm zmniejsza depozycję leku o 50 procent. Z kolei, gdy odległość ta wynosi 2 cm, skuteczność podania leku wynosi już tylko 20 procent.
Jak widać, podczas inhalacji istotnym czynnikiem jest nie tylko wybrany sprzęt, ale także technika podawania leku. Ponadto, maseczka w odróżnieniu od ustnika, pozwala na docieranie podawanej substancji również do nosa, co jest korzystne m.in. w terapii kataru.
Tworzywo, z którego wykonane są maseczki oraz ustniki
Zarówno w przypadku maseczek, jak i ustników, ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo i nietoksyczność tych elementów eksploatacyjnych. Dlatego należy używać tylko i wyłącznie akcesoriów zalecanych przez producenta i kupować je w wiarygodnym miejscu (apteka, sklep medyczny, strona producenta). Tylko wówczas użytkownik może mieć pewność, że skoro zostały dopuszczone do obrotu, to są wykonane zgodnie z normami i spełniają wymogi jakościowe, wykonano je z bezpiecznych materiałów, które nie uczulają i nie pogarszają stanu zdrowia pacjenta. Nie wchodzą także w interakcje z podawanymi lekami.
Jeżeli zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać, to miej świadomość, że dopuszczone do legalnego obrotu maseczki oraz ustniki są hipoalergiczne i bezpieczne dla Twojego zdrowia. Muszą one bowiem spełniać normy dla wyrobów medycznych.
Maseczka, ustnik a sposoby dezynfekcji
Kolejną kwestią związaną z użytkowaniem tych dodatków do inhalatora, jest temat ich dezynfekcji. Po każdym zastosowaniu ustnika należy go dokładnie oczyścić i zdezynfekować, by ograniczyć rozwój drobnoustrojów. Taki sprzęt jest więc wielorazowy – można z niego korzystać wielokrotnie. Po jednokrotnym zakupie można go stosować przez długi czas. Wystarczy, że będzie on odpowiednio dezynfekowany – odpowiednio, czyli według zaleceń producenta. Koszty jego zakupu są ponoszone jednorazowo. W przypadku maseczki do inhalacji sytuacja wygląda podobnie.
Zaleca się, by zarówno ustnik, jak i maska do inhalacji były myte po każdorazowym użyciu inhalatora. Co więcej, dodatkowym sposobem na oczyszczenie tego sprzętu, jest np. domowa dezynfekcja, np. za pomocą roztworu wody z octem. Czyszczenie jest bardzo łatwe i polega na zamoczeniu aplikatorów w roztworze składającym się w 1/3 z octu i 2/3 z wody. Czas moczenia powinien wynosić 60 minut. Następnie trzeba dokładnie umyć sprzęt pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jak widać, każde z tych rozwiązań jest bardzo łatwe do przeprowadzenia w domu.
Stosowanie inhalatora niesie za sobą wiele korzyści, m.in. lek dociera bezpośrednio do miejsca, na które ma oddziaływać, omijając przy tym wątrobę. Występuje także niższe ryzyko, związane z wystąpieniem ogólnoustrojowych działań niepożądanych, łatwiej dopasować dawkę leku do potrzeb pacjenta. Aby podawanie leku było komfortowe i najskuteczniejsze, istotne jest dobranie odpowiednich akcesoriów dodatkowych, takich jak maseczka bądź ustnik.
Podsumowanie
Jak widać, nie da się jednoznacznie określić, co jest lepsze – ustnik czy maseczka. To zależy od indywidualnych wymagań i oczekiwań chorego, bądź opiekujących się nim osób.