Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Obozy, kolonie, rodzinne wypady w większym gronie… Choć są źródłem wielu radości i wspaniałych wspomnień, mogą być także źródłem chorób, zwłaszcza tych łatwo rozprzestrzeniających się wśród dzieci. Do takich schorzeń należy wszawica. Co ją wywołuje? Jak się objawia? Czy i jak można jej zapobiegać? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Objawy wszawicy u dzieci – co powinno zaniepokoić?
Wszawica to choroba pasożytnicza. Wywołują ją pasożyty bytujące na skórze człowieka. Przez to, że są niewielkie, a ich kolor najczęściej przypomina kolor włosów dziecka, trudno zauważyć osobniki żerujące na skórze głowy. Jakie jeszcze objawy powinny zaniepokoić rodziców, opiekunów lub wychowawców na wakacyjnych wyjazdach? Do objawów wszawicy zalicza się:
– powiększone węzy chłonne,
– ślady po ugryzieniu – najczęściej pojawiają się za uszami oraz na karku,
– bardzo intensywny świąd,
– uczucie, że coś “chodzi” po głowie.
Jak zapobiegać wszawicy?
Lepiej zapobiegać niż leczyć, wiadomo. Jaką zatem, w okresie wakacyjnych intensywnych spotkań dzieci i młodzieży, stosować profilaktykę? Ważne jest, aby uświadomić sobie, że wszawica, to nie jest efekt braku higieny. To fakt, że głowa dziecka powinna być myta w zależności od kondycji skóry i włosów, jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu. Ważne jest regularne czesanie włosów, zwłaszcza w przypadku dziewczynek. Gdy noszą długie fryzury, łatwiej o plątanie się kosmyków i przeoczenie intruzów. Jednak najważniejsza jest profilaktyka, zapobieganie i nauczenie dziecka nawyków, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażenia się.
Niebezpieczna zabawa we fryzjera
Zadaniem rodziców i wychowawców jest też przestrzeganie dzieci przed wymianą przyborów higienicznych – spinek, gumek, grzebieni czy ręczników, które mogą przenieść pasożyty między dziećmi. Szczególnie dziewczynki lubią się wzajemnie czesać i wymieniać dodatkami – choć to typowe dla przedszkolnego i szkolnego wieku, jest zabronione w ramach profilaktyki wszawicy. Higiena powinna być ważniejsza od dobrej zabawy. Warto więc rozmawiać o tym z pociechami i zwracać na to uwagę podczas kolonii czy obozów.
Żaden produkt nie może dać stuprocentowej gwarancji niewystąpienia wszawicy. Warto jednak wiedzieć, że na rynku są dostępne preparaty w postaci szamponu, grzebienia, plastrów czy gumek, które wspierają higienę, profilaktykę i działania zmniejszające ryzyko wszawicy.