W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity
Ogólne informacje na temat temperatury ciała, klasyfikacja wartości temperatury
Najniższa temperatura osiągana przez ciało w czasie odpoczynku to temperatura ciała. Mierzymy ją bezpośrednio po przebudzeniu, zanim rozpoczniemy jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jeśli mieści się ona w zakresie 36,4–37,0 °C to uznajemy ją za prawidłową.
Rodzaje pomiaru
Temperaturę możemy mierzyć w różnych miejscach ciała: w ustach, odbycie, uchu, pochwie, na skórze czoła czy pod pachą. W zależności od miejsca pomiaru zakres wartości prawidłowych jest różny.
Po co mierzyć temperaturę?
Pomiar temperatury ciała jest bardzo prostą czynnością, która daje nam informację na temat stanu pacjenta. Jest ona również przydatna w trakcie leczenia różnego typu schorzeń, w celu oceny skuteczności stosowanej terapii.
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
W przypadku pomiaru pod pachą, musi on trwać minimum 5 minut, a końcówka termometru powinna ściśle i bezpośrednio przylegać do skóry pachy. Należy również upewnić się, że urządzenie jest sprawne i działa prawidłowo. Zasada pomiaru różni się w zależności od stosowanego termometru, dlatego musimy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.
Co może wpływać na wynik pomiaru?
Na wynik pomiaru może wpływać wiele czynników, m. in. stres, głód, upał, zimno, wysiłek fizyczny, zimna lub gorąca kąpiel, zmęczenie. Istotne znaczenie mają również stosowane leki. Może on różnić się w zależności od stref klimatycznych i pór roku. Pomiary w kolejnych dniach mogą różnić się do 0,5°C. Rytm dobowy ma również bardzo istotne znaczenie. Wieczorem obserwujemy wzrost, a rano spadek temperatury ciała. Ponadto, temperatura naszego ciała zależy od płci i fazy cyklu menstruacyjnego. W pierwszej, przedowulacyjnej fazie cyklu jest ona niższa niż w drugiej, następującej po owulacji fazie. Wiek również ma znaczenie – u osób starszych temperatura może być niższa o 0,5°C.