W Trosce o Twoje zdrowie – Poradnik Sanity
Dobór metody nebulizacji w zależności od potrzeb pacjenta
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej dyszy rozpylającej, możliwy jest dobór rozmiaru kropel w zależności od wymagań dotyczących leczenia. Wielkość cząstek aerozolu zawierającego lek decyduje o jego miejscu działania w drogach oddechowych. Do oskrzeli wnikają cząstki o średnicy 7-15µm, do oskrzelików 3-6µm a do pęcherzyków płucnych 1-2µm.
Zalety nebulizacji
- Brak konieczności koordynacji wdechowo-wydechowej – możliwość podawania leków u chorych niewspółpracujących
- Prostota wykonania i łatwość w obsłudze nebulizatora
- Możliwość doboru indywidualnej dawki oraz rodzaju leku do potrzeb danego pacjenta
- Nebulizację można prowadzić na szpitalnym oddziale ratunkowym, w karetce pogotowia, w gabinecie lekarskim oraz w domu chorego
- Brak przeciwwskazań (chyba, że pojawi się reakcja alergiczna na lek)
- Lek podawany jest bezpośrednio do miejsca, w którym ma działać, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na układ pokarmowy
Inne zastosowanie nebulizatora
Nebulizacja to nie tylko metoda stosowana w terapii schorzeń dróg oddechowych. Nebulizacja to innowacyjny, bardziej bezpieczny i łatwiejszy sposób aplikacji wszelkiego rodzaju leków. Dzięki zastosowania leku w formie aerozolu możliwe jest wyeliminowanie jego ubocznego działania, w szczególności na układ pokarmowy. To również świetna alternatywa dla specyfików, które aplikowane są pacjentom w formie zastrzyków. Dlatego podczas rozmowy ze swoim lekarzem warto zapytać o możliwość zastosowania danego preparatu w formie przeznaczonej do podawania za pomocą nebulizatora.
Jak prawidłowo wykonać zabieg nebulizacji?
- Należy zadbać o dobór odpowiedniego dla własnych potrzeb nebulizatora
- Dobrać dobrze dopasowaną maseczkę twarzową
- U dzieci stosować ustnik
- Powinno się zachować normalną częstość oddechów
- Nie zaleca się przerywania nebulizacji przed ukończeniem zabiegu
- Podczas nebulizacji nie można stosować leków, które nie są do tego celu przeznaczone
Czym różni się inhalacja od nebulizacji?
Inhalacja to czynność polegająca na wdychaniu par wrzących roztworów leków lub aerozoli. Natomiast nebulizacja to zabieg medyczny wykorzystujący urządzenie nazywane nebulizatorem, dzięki któremu do dróg oddechowych podawana jest mgiełka zawierająca odpowiedniej wielkości kropelki rozpylanych leków. Podczas nebulizacji stosuje się leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz leki ułatwiające wykrztuszanie. Rozpylanie leku za pomocą nebulizatora możliwe jest dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza lub sprężonego tlenu.
Zastosowanie powyższych sposobów leczenia
Najczęstszymi jednostkami chorobowymi, które podczas leczenia wymagają wykorzystania inhalacji bądź nebulizacji są przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa oraz mukowiscydoza. Wspomniane wyżej metody leczenia znajdują również zastosowanie w profilaktyce przeziębień oraz wśród alergików.
Astma
Astma jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, której towarzyszą objawy takie jak duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej, kaszel oraz świszczący oddech. Występują one z różną częstotliwością i nasileniem. Związane są z mniej lub bardziej nasilonym utrudnieniem przepływu powietrza podczas wydechu. Za przyczynę tych dolegliwości uznaje się obrzęk błony śluzowej oskrzeli, powstające czopy śluzowe, skurcz mięśni gładkich oraz następującą z czasem przebudowę ściany oskrzeli. Chorobę tą dzielimy na alergiczną i niealergiczną. Do czynników mogących wywołać objawy astmy zaliczamy alergeny, zakażenia układu oddechowego, silne emocje, wysiłek fizyczny, zanieczyszczenie powietrza, leki oraz zmiany pogody.
Należy podkreślić istotę odpowiedniego leczenia wszelkiego rodzaju alergii, których objawy dotyczą dróg oddechowych. Brak podjęcia terapii w przypadku alergików może bowiem doprowadzić do trwałych zmian i przyczynić się do zachorowania na astmę.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to trwałe ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które często postępuje. Związane jest z nasiloną odpowiedzią zapalną dróg oddechowych na szkodliwe gazy i cząstki, a w szczególności na dym tytoniowy. To właśnie palenie papierosów jest głównym czynnikiem prowadzącym do wystąpienia tego schorzenia. Choroba ta wymaga ciągłego leczenia oraz unikania zakażeń układu oddechowego, gdyż mogą one znacznie pogorszyć stan pacjenta.